Piece Rakietowe

Piece niewspółosiowe, asymetryczne „rakietowe”

Najważniejsze informacje dotyczące tego Tematu znajdziecie w zakładce: Bibliografia czyli w zgromadzonych przez nas  Źródłach:

  • Teoria poz. 53, 54, 55, 56, 57, 58;
  • Filmy nr.: 54, 55, 56 –  + … : 13, 31
  • Szkice (dot. proweniencji dla takich pieców..!) – Dakota fire hole – „fox stove” nr.: 1, 2, 3, 4

Pomijając te, wczesne „Dakota Fire Holes” – niektórzy Autorzy podanych Źródeł wskazują, że cała ta „Historia” – rozpoczęła się „na dobre” – od początku lat 80-tych.

Wymienia się nazwiska i jako pierwsze podaje (swojsko brzmiące!) cytuję:

Larry Winiarski, techniczny dyrektor w Aprovecho opracowuje model takiego pieca inspirując się głównie rozwiązaniami jakie zastosowano w lampie naftowej. Jak wiadomo taka lampa, bez klosza – dymi, a po nałożeniu pionowego, szklanego klosza – dymić przestaje.
To rozwiązanie wykorzystuje w swym projekcie Larry Winiarski i Jego też należy uznać za Ojca pieców rakietowych.

Dopiero później pojawia się nazwisko emerytowanego inżyniera Peter`a van den Berg z Holandii, który jako pierwszy wskazał i upowszechnił – technikę spalania bezdymnego, współprądowego! Polecam tę bardzo ciekawą, w/wym Literaturę.

Rzeczywiście, jest to „młoda” Historia i w ostatnich latach obserwujemy „lawinę” doniesień (m.in.: Internet, YouTube, książki) – na temat tych pieców i ich budowy.

Tyle mojego wstępu dot. wywołanego tutaj Tematu.

Głównym i przewodnim priorytetem tego Forum-Blogu – nie jest promowanie jakiegoś konkretnego i znanego typu pieca, jeno sam Proces Spalania paliw stałych (preferuję biomasę – czytaj: „Wstęp”). Moim, Naszym zamiarem jest opanowanie samego Procesu spalania jako: zupełne, całkowite – do popiołu (terminologia: http://warter.pl/pl-PL/spalanie.html).
Ten proces spalania chcemy „zmieścić” w konkretnych, różnistych konstrukcjach (m.in. w niewspółosiowych, asymetrycznych „rakietowcach”).

Przeszukując Internet w poszukiwaniu jakiejkolwiek, gotowej konstrukcji piecowej, która spełnia ten, Nasz nadrzędny Cel (całkowite, zupełne spalanie) – natknąłem się na reklamę pieca – „Kirgistan” – na Blogu, którego założycielem jest: Wojciech Treter Redaktor naczelny (pisze o sobie, że… – jedyny).

Po tym, Jego podpisie – widzimy tam takie, przewodnie zdanie: 79 myśli nt. „Prawdziwy postęp techniczny w spalaniu węgla” – oraz te, pierwsze komentarze rozpoczynające Dyskusję:
Przemek 29 maja 2018 o 08:53

no to jeszcze trzeba stworzyc blog o konstrukcjach i pomyslach piecow za grosze
na pewno kazdy cos wymysli cos ciekawego pokaze

Następnie – natychmiast pojawia się odpowiedź (do powyższego!):
Wizytator 30 maja 2018 o 08:56

Takie coś powstało: https://czystespalanie.tk/ Ale mała reklama/małe zainteresowanie ludzi i póki co nikt poza autorami tam się nie udziela. Twórca pieca podpisany jako Staszek (pseud. Ranger) stworzył coś jeszcze lepszego od pieca z Kirgistanu – https://czystespalanie.tk/piece/piece-rangera/. Tam płomień jest błękitny (zbliżony do doskonałości) i masa pieca znacznie mniejsza. Koszt nowych materiałów to może z 200 zł. A ze złomu to za kilkanaście zł.

Wizytator 24 października 2018 o 14:59

To jedno powietrze stanowi zasadniczą różnicę z piecami Rangera –
tam jest pierwotne i dwa wtórne.
U Rangera jest jeszcze deflektor, zwężka z vortex;em.

Niestety, ten Redaktor naczelny (jedyny) – obecnie ignoruje ten, Nasz Blog-Forum (udaje, że nie widzi w swoim Blogu tej Informacji, oraz – niżej zamieszczonych, dot. Naszej Stronki!)!
Cóż.. można tylko wnioskować, że ten, „Nadrzędny Cel” – niestety – nie jest tym, Naszym – w s p ó l n y m .!!!

Dlaczego…??? Domyślcie się Sami…!!!

Czyżby jego drażnił – t y l k o … ten, Nasz, wskazywany Proces spalania z błękitnym płomieniem…???
Tak reklamowany przez niego „Kirgiz” – dalej, jak inne – generuje tę żółć.! Ba.., każdy „klasyczny rakietowiec”…
(zwłaszcza z prawidłowo dostarczanym PW – powietrzem wtórnym.!) – daje lepsze parametry składu spalin.
Czy… „drażni”… Wojciecha…  ” C Ó Ś ” – j e s z c z e…???
Kiedyś napisał…/… cyt. „jak robię pokazy bezdymnego palenia, to ludziom gały wychodzą ze zdziwienia…/… ”
Ignoruje, pomija wielu innych… (m. inn. – strażaków.!), którzy od dawna rozpowszechniają technikę spalania współprądowego… (identycznie, z dwoma piecykami typu „koza”.!) – chce być postrzegany jako…- „odkrywca”.., p i e r w s z y… (ten…- propagator.!).!

Doszło nawet do tego, że… zostałem zablokowany we wyniku mojej, tematycznej polemiki na „Facebook”… z tym…
W. Treterem, który jako tematyczny Administrator – założył tam nowy TEMAT pt. „Ambasadorzy Czystego Spalania”.
Po braku z jego strony Argumentów w tej polemice… (w „niewygodnym” dla niego Temacie o spalaniu z…
błękitnym płomieniem.!) – najpierw zaczęły „znikać” wszystkie te, moje komentarze, oraz – pierwszy komentarz Pawła…
(w którym był link do filmu na YouTube – z tym… wzorcowym, błękitnym płomieniem.!).
Pod Tematem… „Ambasadorzy…” – pojawił się dla mnie komunikat… : „przestań obserwować Grupę„… (TO… takie..,
dostępne „narzędzie”… dla Administratora jego Tematu.!) – aż do całkowitej blokady mojego Konta na Facebook.!

Nie kwestionując jego tej mocno już spóźnionej autoedukacji na tak podstawowym poziomie… (pokazy palenia z dwiema „kozami” + „otoczka” z jego Loginem – sztandarami.!) – musimy zauważać, że ta, skądinąd – bardzo pożyteczna i uświadamiająca akcja… (której clou Programu – jest tylko technika spalania współprądowego.!) – tak, aby tylko nie było widać gołym okiem chmury czarnej sadzy nad kominem. Jednakże…- przy takim paleniu ze żółtym płomieniem – część tej sadzy i… CO – tlenku węgla – są ukryte w N2+CO2+H2O.., czyli – bardzo rozrzedzone w przejrzystych spalinach.!

Tę technikę spopularyzował na Świecie – dużo wcześniej (pod koniec ubiegłego Wieku!) wyżej wskazany – Peter van den Berg – przy Jego Projektach „rakietowców” z Jego słynnym P-channel`em – wprowadzając pojęcie – „secondary air”… (PW – powietrze wtórne, którego proporcje do PP – były absolutnie niewystarczające, błędne – w/g obecnego stanu Wiedzy o Procesie spalania!).

Obecnie Przemysł, Producenci – masowo korzystają z tej techniki – przy swoich Projektach w obecnych konstrukcjach nowych pieców (które nadal spalają ze żółtym płomieniem.!). Pozytywnymi wyjątkami są tylko pojedyncze „przypadki” z piecami typu komorowego (zgazowujące drewno.!), ale… i tak – dalekie są od doskonałości.

Na obecny, ten XXI wiek (i obserwowaną sytuację polityczną, ustawę, która całkowicie zakazuje spalania paliw stałych) – Nasza ta autoedukacja – staje się absolutnym Wymogiem, Wyzwaniem obecnego, XXI-go Wieku! Nie wolno Nam „poddawać” się wobec wszelkich złośliwości, hateing`u – tych, którzy przy niedostatku swojej Wiedzy (i przez prymitywną zazdrość.!) – nie potrafią obecnie „wykonać kroku dalej” (ku najdoskonalszemu Procesowi spalania, tj. z tym, błękitnym płomieniem.!).!
A… co dopiero powiedzą… they trollers, Ci.., „życzliwi”…- jeżeli wzbogacimy Projekt dodatkową energią z… – w o d y… (wzmocnimy o ok. 30%.!) – ten, Nasz… już przejrzysto-błękitny płomień – o tzw. „gaz wodny”… (syntezowy H+CO.!)
jako Wynik naturalnego Procesu z Reakcji Boscha…???

Ale w Naszych eksperymentach – zapewniam Was, że konstrukcja pieca spalającego w/g wskazywanych z najdoskonalszym płomieniem i tych Kryteriów
(bez wentylatorów – tylko Prawa Natury!) – jego kształt zostanie „wymuszony” przez Prawa rządzące tym Światem.

Sympatycznie i niezwykle trafnie tę „kwestię” ująłw swoim komentarzem, na wspomnianym wyżej blogu, gość z nick`iem – „Fireman”:
Fireman 8 czerwca 2018 o 19:50  (tekst tłumaczony z j. ang. ) pisze:

Ten piec (Kirgistan!) – jest bardzo dobry, ale można go wykonać jeszcze lepiej. Mój nauczyciel geografii w szkole powiedział,
że natura (kosmos) nie rozpoznaje zasady kąta prostego. Idealny piec powinien mieć kulisty (okrągły!) – kształt. Spójrz na ten piecyk gdzie Wizytator podał link: https://czystespalanie.tk/piece/piece rangera/ Tam płonie niebieskim płomieniem.
Sadza jest spalana w całości. Nad płomieniem potrzebny jest deflektor, aby podnieść temperaturę…- właśnie tak, jak w palniku gazowym Mecker-Fisher.

A`propos wspomnianego bloga Wojciecha Tretera – znalazłem m.in. jeszcze taki komentarz (twierdzenie!):
Wojciech Treter   30 maja 2018 o 09:56 pisze:

Rakieta to jest zupełnie co innego. Przynajmniej w kanonicznej formie. Jeśli coś ma ruszt, to już nie jest piecem rakietowym
w pierwotnym rozumieniu. Fakt, że może być miejscami podobne, bo prawa fizyki rządzą te same, czyli np. zawsze komorę dopalania warto zaizolować, więc jakiś taki ceramiczny kanał zawsze się tam trafi.

Aby nie wdawać się w polemikę dot. nazwy (niezastrzeżona Patentem – chyba!) – wprowadzam na Naszym Blogu-Forum rozszerzającą nomenklaturę:

P I E C E

  • współosiowe , niewspółosiowe (palenisko z kominem!)
  • okrągłe, graniaste (palenisko!)
  • „Ra”- kietowe („Rangera”!)

 

„Rakietowca” traktuję jako Wyzwanie, ponieważ  mimo tej „lawiny” doniesień dot. niby bardzo udanych konstrukcji, jakoś trudno jest mi znaleźć w internecie czy na YouTube – jedną, „wzorcową” konstrukcję. Wyjątkiem (chyba..!) – jest ciągle eksperymentujący – Mike Knop.

Po wielu zbudowanych „rakietkach” – wreszcie zaprezentował: płomień wzorcowy o niskiej temperaturze i tylko z naturalnym ciągiem w piecu rakietowym:

1. Płomień wzorcowy – niska temp. – naturalna konwekcja dla ciągu – piec rakietowy

Drugi film : Autor carlschultz69 – jako wzorcowy płomień z najwyższą temperaturą spalania (jaką daje się uzyskać przy spalaniu drewna) –
z komory zgazowująco-spalającej ze wspomaganiem wentylatora:

2. Płomień wzorcowy – wysoka temperatura płomienia z wentylatorem – komora zgazowująco spalająca

Taki, wzorcowy płomień – także jest możliwy do uzyskania w piecu rakietowym… (zmodyfikowanym.!).

Właśnie.., Nam chodzi o „rakieciaka”, który mógłby spełniać w/wym. „kryterium spalania” i przeszedł dwupunktowy –
Ranger Test „, czyli:

  1. jasny garnek z zimną wodą nad płomieniem  (ew. + biała gaza nad kominem)
  2. bez żółtego płomienia (rozgrzanej na żółto sadzy)

Jedynie pojedyncze TLUD`y… (Top Lit Up Draft) – np.: z naszej Bibliografii film nr. 80 – bliskie są tych kryteriów
(ale to nie są ” r a k i e t o w c e „!).

80. „Ranger Test” – na obecność niespalonej sadzy w spalinach

Uwaga.!!!
Z pośród dostępnych na YouTube, wskazywanych i preferowanych przeze mnie filmów – absolutnie konieczne jest rozumienie Procesów i Efektów, które prezentują Autorzy… : Koen Van Looken w Swoich filmach z gazogeneratorem na
czysty, odgazowany węgiel drzewny… :

oraz… – Luk Vanhauwaert w Jego filmach dot.
prawidłowej Techniki Spalania nieodgazowanych paliw stałych… :

Ciąg dalszy wynikły z omawianych zagadnień znajdziecie w zakładkach Forum i Nasze Projekty a Osoby odważne, przygotowane merytorycznie i sprawne językowo zapraszam do dalszej Dyskusji i rozwijania tego Tematu w komentarzach, poniżej tego wpisu.

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>