Szanowni – Wy, zainteresowani i zarejestrowani Użytkownicy.

Mimo, że sporo mamy (z Pawłem) – sygnałów dot. wywołanej Problematyki, tak ze spalaniem – jak i projektowaniem urządzeń spalających te, Nasze, preferowane paliwa – jakoś brak Wam wystarczającej motywacji (a może Odwagi?) – do podjęcia Dyskusji o samym, tym Procesie spalania.

Jakoś brak tego, pierwszego (Odważnego!) – aby przyczynił się do zapoczątkowania budowy tej, najważniejszej – „check-listy” – A + B (RSR – Nakazy, RSB – Zakazy).

Aby Was bardziej zmobilizować (może – zaintrygować?) – proponuję zająć się tym, podstawowym Tematem dot. spalania Naszych paliw (węglo-wodorowych).

Najpierw wybrane postaci struktury pierwiastkowego węgla (C4).

Kto z Was podejmie się rzeczowej Dyskusji (z wyciąganiem Wniosków) – kiedy weźmiemy „pod lupę” Załączniki (zamieszczone w Naszej Bibliografia), które dotyczą spalania takiego węgla (głównie – filmy + zdjęcia i szkice)?

Obiecuję – Nagrodą będzie powtórne „Odkrycie” (przy moim naprowadzaniu) – CZEGOŚ, na CO patrzymy – a nie widzimy! Celowo wziąłem w ten cudzysłów wyraz: „Odkrycie”, bo TO jest tak oczywiste, że aż śmieszne! Nie znalazłem na innych Blogach czy Forach należnych opisów tego Efektu, który przesądza o prawidłowym spalaniu tego węgla, i ma bezpośredni wpływ na połączone, jednoczesne spalanie dodatkowych paliw (węglowodorów – w innym stanie skupienia!) – z tym – przejrzysto – błękitnym płomieniem.

Komentarze |5|

 • Nie bardzo rozumiem jakie konsekwencje mam widziec skoro to takie oczywiste? Kolejne reakcje chemiczne? Proces redukcji? CO2 przy kontakcie z żarem (weglem) rozbije sie na CO. Temat jest na tyle szeroki, a zadajesz niesprecyzowane pytanie wiec jak mam odpowiedziec? Doprecyzuj o co chodzi i czego szukasz, sprobuje podjac dyskusje.

  odpowiedź

  • Pytanie jest bardzo proste i dotyczy komentarza, którego wcześniej zamieściłeś.
   Jeżeli tak ładnie potrafisz rozpisać reakcje utleniania węgla to znaczy, że wiesz co piszesz a co za tym idzie – rozumiesz jej konsekwencje – takiego łączenia się pierwiastków.
   Ale skoro to jest takie oczywiste, to dlaczego u wszystkich producentów kotłów już 5 klasy (oprócz kotłów za zgazowanie), którzy zarzekają się, że ich kocioły spalają całkowicie (czysto – pojęcie względne), nawet udowadniają to zamieszczając takie same rozpiski jak ty, nadal w ich kotłach dochodzi do spalania żółtym płomieniem, z wydzieleniem sadzy?

  • Reakcje utleniania ktore rozpisalem moga zachodzic tylko w okreslonych warunkach m.in. przy odpowiedniej temperaturze. Rozumiem to w ten sposob ze caly proces spalania zachodzi jedynie w plomieniu. Wszystko ulatujace poza plomien to stracone paliwo czy w postaci gazow palnych czy tez w postaci stałej – sadzy. Dlatego proces spalania, utleniania paliwa powinien zachodzic w najlepszych dla niego warunkach w okolicach najwyzszej temperatury – czyli żaru. Jeśli mamy naddatek paliwa nad tlenem zachodza procesy redukcji, plomien zmienia barwe, a wszystkie czastki ktore nie zdążą (w jednostce czasu) się spalic, ulatują poza plomien gdzie juz nie maja warunkow do utlenienia.
   Odpowiadajac na pytanie. Widze to tak, że problem lezy u podstaw konstrukcji kotlow. Ilosc tlenu do paliwa to jedno, ale trzeba „podac” go w odpowiednim miejscu i w odpowiedniej ilosci, dodatkowo zadbać o odpowiednie warunki spalania – temperaturę oraz czas na zachodzące reakcje.

 • Spalanie C4 z chemicznego punktu widzenia moze nastapic w nadmiarze tlenu oraz jego niedoborze:
  C4 + 4 O2 -> 4 CO2
  lub
  C4 + 2 O2 -> 4 CO

  W efekcie produktem jest gaz obojetny lub gaz palny.

  odpowiedź

  • Ale czy rozumiesz konsekwencje takiego spalania chemiku amatorze?
   Bo taką rozpiskę każdy zna ze szkoły, widnieje w książkach do chemii itd.

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Bez kategorii